Moda na renowację mebli trwa w najlepsze. Co więcej – nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie odnawianiem starych komód albo siedzisk miało po prostu minąć. Potykasz się o kilkunastoletni fotel albo trzymasz w piwnicy komplet nieużywanych już krzeseł? Sięgnij po pasociąg i inne, niezbędne narzędzia i sprawdź, jak dać im drugie życie! Szybko przekonasz się, że czeka Cię coś więcej niż fascynująca zabawa!
Warto dać drugie życie meblom!
Fotel babci albo dziadka w Twoim domu? Jeśli odpowiednio o niego zadbasz, stanie się modnym elementem aranżacji! Dlaczego warto poświęcić czas i własnoręcznie odnowić stary mebel? Przede wszystkim – na jego wartość sentymentalną. Inne argumenty za, to unikatowość fotela, satysfakcja ze zrealizowanego projektu i rozwój własnych umiejętności. Zanim jednak zaczniesz pracę, koniecznie sprawdź (jeszcze w teorii!) jakie zadania na Ciebie czekają i kiedy niezbędny okaże się pasociąg.
Odnawianie fotela – o czym musisz pamiętać?
Odnawianie starego fotela to szereg zadań, które musisz wykonać, dbając o precyzję i estetykę pracy. Niezbędne będą wymiana tapicerki i naprawa pękniętych elementów. Nie możesz zapomnieć także o odpowiednim naciągnięciu pasów. Jak zrobić to prawidłowo? Najlepiej usuwając stare pasy i zastępując je nowymi. Niedopuszczalne jest zszywanie starych elementów, zwłaszcza jeśli zależy Ci na komforcie i bezpieczeństwie użytkowania „nowego” mebla. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku wymienić i naciągnąć pasy w siedzisku miękkim.
Naciąganie pasów krok po kroku
Naciąganie pasów w siedzisku miękkim, wbrew pozorom nie jest trudne. Zwłaszcza jeśli postępujesz zgodnie z poniższą instrukcją. Zatem – od czego zacząć? Wyjmij gwoździe mocujące materiał pokryciowy, zdejmij ten materiał i usuń wyściółkę, a następnie – pozbądź się zniszczonych pasów. Jak nałożyć nowe?
Mocowanie pasów zacznij od środka, dbając, by ich nakładanie odbywało się jednocześnie na lewo i na prawo od pasa środkowego. Przerwa pomiędzy kolejnymi pasami powinna umożliwiać ich swobodne przeplatanie. Na tym etapie prac niezbędny okaże się pasociąg. Proste narzędzie pozwoli Ci zadbać o równomierne naciągnięcie wszystkich pasów, a tym samym – zapobiec zniekształceniom ramy i naderwaniom materiału. Dzięki temu odnowiony fotel będzie wytrzymały i wygodny. Tak przygotowane pasy należy przybić gwoźdźmi z półokrągłą główką, dbając, by zostały wbite naprzemiennie. Taki zabieg pozwoli Ci zminimalizować ryzyko pęknięcia ramy. Kiedy pasy tapicerskie będą na swoim miejscu, zamocuj kolejne warstwy układu tapicerskiego.