99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2246Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci

Jak wbijać gwoździe tapicerskie? Krótka instrukcja

Do prac tapicerskich niezbędne jest posiadanie specjalistycznych gwoździ – takich o charakterystycznym kształcie i określonej budowie. To właśnie dzięki nim udekorujesz nawet najbardziej monotonną tkaninę. Aby zrobić to poprawnie, musisz jednak wiedzieć, jak wbijać gwoździe tapicerskie. Dzięki temu unikniesz nie tylko pokrzywienia ich nóżek, ale też np. prężenia materiału. Zajrzyj do poniższego artykułu i przeczytaj krótki poradnik, który znacznie ułatwi Ci to zadanie.

Do czego służą gwoździe tapicerskie?

Gwoździe tapicerskie, jak wskazuje na to ich nazwa, przeznaczone są do prac tapicerskich. Możesz jednak po nie sięgnąć zarówno podczas czynności remontowych, jak i dekoracyjnych. Doskonale sprawdzą się bowiem przy łączeniu różnych elementów. Bardzo łatwo się ich używa, dlatego nie ma przeszkód, aby korzystać z nich zarówno w profesjonalnych zakładach tapicerskich, jak i w domu. Musisz tylko wiedzieć, jak wbijać gwoździe tapicerskie.

Głównym zastosowaniem tych elementów jest obijanie tkaniną różnego rodzaju mebli. Gwoździe przyjmują różne odcienie, dlatego ich łebek ma często charakter dekoracyjny. Estetycznie się prezentują, przez co stanowią ozdobę powierzchni, w którą są wbite. Jest to doskonałe uzupełnienie zwłaszcza jednolitych materiałów.

Bolec wykonany jest z metalu wysokiej jakości. Ma krótki trzpień, duży i szeroki łebek oraz wysoki stopień twardości. Ćwieki tego rodzaju są więc bardzo wytrzymałe, przez co świetnie trzymają – obicie, w którym zastosowano gwoździe tapicerskie, nie zmienia miejsca położenia, nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji.

Czym wbijać gwoździe tapicerskie?

Przy renowacji, naprawie lub składaniu mebli możesz używać tradycyjnych przyrządów. Jeżeli jednak zależy Ci na precyzji wykonania oraz chcesz zachować wymaganą ostrożność, to zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak wbijać gwoździe tapicerskie, rozważ wyposażenie swojego warsztatu w specjalistyczne narzędzia. Dzięki temu obijanie tkaniną stanie się wygodniejsze i dokładniejsze.

W tym wypadku przyda Ci się przede wszystkim odpowiedni młotek. Może być gumowy bądź stalowy. Ten drugi przyda się zwłaszcza podczas prac wykonywanych na delikatnych powierzchniach, gdyż nie rysuje ani nie zostawia śladów na obrabianym materiale. Narzędzie do prac tego rodzaju powinna cechować lekkość, precyzja oraz odpowiednie skonstruowanie główki.

Doskonale sprawdzą się tutaj młotki, które z jednej strony są wypukłe, co pozwala na wbijanie gwoździ tapicerskich w miękki materiał lub skórę, z drugiej natomiast posiadają końcówkę, która służy do wyciągania gwoździ. Oczywiście, jeżeli masz już w domu inny młotek, możesz po prostu zakupić jedynie wyciągacz do gwoździ. Znajdziesz go w naszym sklepie w kategorii narzędzia. Dzięki temu posunięciu naprawdę zwiększy się komfort Twojej pracy.

Jak wbijać gwoździe tapicerskie?

Oprócz odpowiedniego wyposażenia warsztatu ważne jest również to, jak wbijać gwoździe tapicerskie. Jeżeli zrobisz to nieumiejętnie, możesz nie tylko źle je przymocować, ale również pokrzywić nóżkę. Jak tego uniknąć? Zacznij od przyklejenia powierzchni, w którą masz zamiar wbić gwóźdź. Dzięki temu podczas pracy nic nie będzie Ci się przesuwało. Dobrze zastanów się też nad tym, czy Twoje gwoździe mają odpowiednią długość. Częstym błędem jest bowiem niewłaściwe dopasowanie tego parametru do grubości gąbki, przez co prace tapicerskie stają się niemożliwe.

Dopiero kiedy jesteś pewien, że wszystkie elementy są odpowiednie, przymocuj tkaninę do płyty takerem i delikatnie ją napnij. Nie możesz zrobić tego zbyt mocno, gdyż będzie to skutkowało prężeniem materiału – jednocześnie trudniejsze stanie się też wbijanie gwoździ. Nawet jeżeli początkowo wydaje Ci się, że tkanina jest zbyt luźna, to nie przejmuj się, ponieważ po zamocowaniu wszystkich ćwieków bardzo się napręży. Wobec tego rozciąganie materiału rozpocznij najlepiej od przeciwległych boków, a dopiero później napinaj każdy z nich.

Po wykonaniu tej czynności zastanów się, w którym miejscu umieścisz gwoździe. Przede wszystkim sprawdź, czy odległości między nimi są w miarę równe. Możesz użyć do tego specjalnej przystawki do gwoździ tapicerskich. Przyrząd ten umożliwia bowiem odmierzanie równych odstępów pomiędzy poszczególnymi gwoździami. Dzięki temu czynność ta staje się znacznie łatwiejsza, szybsza i precyzyjna. Jeżeli zlokalizujesz odpowiednie miejsce, wbij lekko gwóźdź przez to narzędzie, a później go wyjmij i usuń też miarkę. W ten sposób zostanie niewielka dziurka, która wyznaczy Ci, gdzie należy wbić szpikulec. Nie rób tego jednak od razu, tylko najpierw przyciśnij tkaninę palcem obok wbijania gwoździa. W ten sposób znacząco zmniejszysz amortyzowanie gąbki. Uniesiona mogłaby bowiem bardzo utrudniać wbijanie. Gwoździe mogłyby się pokrzywić i nie wchodzić w deskę.

Dopiero na tak przygotowanej powierzchni możesz zacząć wbijanie gwoździ tapicerskich. Najpierw delikatnie dociśnij ćwiek palcem. W ten sposób sprawisz, że jego końcówka delikatnie wejdzie w deskę, a przytwierdzony element się ustabilizuje. Powoli i delikatnie zacznij przybijanie. Jeśli zrobisz to zbyt mocno i gwałtownie, Twoje ruchy mogą pokrzywić nóżkę i będziesz musiał użyć nowego gwoździa. Najlepiej też robić to od jednego boku do drugiego, pozostawiając w tkaninie odrobinę luzu. Dopiero po wbiciu wszystkich ćwieków możesz ją dokładnie naprężyć i przyszyć boki.

Krok po kroku wyjaśniliśmy, jak wbijać gwoździe tapicerskie. Teraz możesz już śmiało przystąpić do działania! Zanim to zrobisz, zajrzyj jeszcze do naszego sklepu i zamów produkty, których potrzebujesz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl