99,4% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2442Nie polecam13

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci

Jak podkleić podsufitkę w samochodzie - czyli kilka kroków samodzielnej naprawy

Jedną z najczęstszych awarii tapicerskich w samochodach wszystkich marek jest odklejająca się podsufitka. Nie jest to usterka, która uniemożliwi tobie podróżowanie, albo uziemi twój samochód na autostradzie między zjazdami, ale jest to rzecz, która psuje estetykę wnętrza samochodu i odbiera część komfortu z jazdy. Na szczęście, to problem, który dość szybko można naprawić za pomocą domowych narzędzi. Więc jak podkleić podsufitkę? Oto krótki poradnik.

Z czym walczysz - budowa i awaryjność podsufitki

Podsufitka jest tak naprawdę materiałem przyklejonym do ramy z tworzywa sztucznego. Ta z kolei jest bezpośrednio przymocowana do karoserii od wewnętrznej strony. Najczęściej odklejona podsufitka jest efektem działania czasu. Wietrzejący klej nie utrzymuje połączenia i materiał zaczyna powoli odklejać się, by ostatecznie trzymać się tylko na krawędziach. Czasem przyczyną awarii może być uszkodzenie mechaniczne albo wilgoć. Jednak wtedy kroki jakie powinieneś podjąć są podobne.

Podklejenie podsufitki - od czego zacząć

Przy naprawie tej części tapicerki samochodu powinieneś przygotować śrubokręt, jakiś cienki płaski element do podważenia zatrzasków (np. kartę kredytową) i nożyk do cięcia tapet. Jeżeli chcesz wymienić tkaninę, należy wyposażyć się w odpowiednio elastyczny materiał, ale zwykle to nie jest konieczne. Niezbędne jednak będą odpowiednie kleje. Bez względu na to, czy zaopatrzysz się w klej w sprayu czy jakikolwiek inny klej tapicerski, pamiętaj, żeby zapoznać się z instrukcją użytkowania. Jest to warunek konieczny do porządnego podklejenia podsufitki.

Demontaż podsufitki

Zanim przykleisz podsufitkę, należy ją odpowiednio zdemontować. W okolicy lusterka znajdziesz śruby mocujące osłony przeciwsłoneczne. Po ich odkręceniu przejdź do tylnych uchwytów nad drzwiami. Teraz przydałaby się pomoc drugiej osoby, która zatrzymałaby podsufitkę. Ostatnie śruby powinny znajdować się w uchwytach nad drzwiami kierowcy i pasażera. Jeżeli element dalej mocno trzyma się dachu, użyj karty kredytowej. Wsuń ją pomiędzy karoserię i element, który chcemy wymienić i przesuwaj ją po całym obwodzie. W tej sposób znajdziesz zatrzaski i ukryte śruby.

Podklejanie podsufitki

Teraz zostało ci tylko wyczyszczenie plastikowych elementów i pozbycie się starego kleju. Do tego celu możesz użyć niewielkiej ilości rozpuszczalnika i kawałka materiału. To, czego nie udało ci się usunąć, zdrap za pomocą nożyka tapicerskiego i odkurz. Całą powierzchnię dokładnie umyj. Następnie rozprowadź klej i równomiernie przyłóż materiał do elementu z tworzywa sztucznego. Sprawdź, kiedy klej osiąga trwałe wiązanie i ponownie przymocuj ją w samochodzie. Dzięki samodzielnemu podklejeniu podsufitki zaoszczędzisz spore pieniądze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl