99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2289Nie polecam10

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci

Jak odnowić stare tapicerowane krzesło? Poznaj triki, które warto wykorzystać!

Niektóre meble mimo upływu czasu w dalszym ciągu spełniają swoją funkcję. Są wygodne i użyteczne, ale mają jedną wadę — są też zniszczone i nieestetyczne. Jednak krzesła z ubiegłych dziesięcioleci mogą posłużyć jeszcze wiele lat. Nie wierzysz? Okazuje się, że renowacja długowiecznych mebli wcale nie jest taka trudna, jak się niektórym wydaje. Jak odnowić stare tapicerowane krzesło? Które materiały okażą się niezbędne do pracy? Sprawdź szczegóły działania krok po kroku i ciesz się odrestaurowanym meblem!

Stare, ale jare! Tapicerowane krzesła można odnowić

W każdym domu jest przynajmniej jedno krzesło, które lata świetności ma już za sobą. Czy aby na pewno? Piwnice, strychy, szopy i inne skrytki kryją w sobie szereg zapomnianych, ale wygodnych i praktycznych mebli. Stare krzesło ze zniszczoną tapicerką można odnowić tak, że będzie wyglądało, jak nowe. Wystarczy odrobina chęci, zaangażowania i oczywiście — czasu. Nieco zapuszczone i nieefektowne meble po renowacji nabierają nowego wyrazu. Odnowione drewniane krzesło wprowadzi przyjemny klimat do współczesnego wnętrza. Do dzieła!

Zgromadź potrzebne materiały

Twoim pierwszym zadaniem będzie przygotowanie odpowiednich narzędzi do pracy. Które z nich są niezbędne, by odnowić stare tapicerowane krzesło? Z pewnością nie obędzie się bez:

- nożyczek

- takera oraz zszywek tapicerskich

- nożyka introligatorskiego

- pędzli

- papieru ściernego

- tkaniny na obicie krzesła

- specjalnego kleju do tkanin

- taśmy malarskiej i dwustronnej wersji z siatką

- farby do drewna

- dodatków, np. ozdobnej taśmy tapicerskiej;

Kolejność działania, czyli jak odnowić stare tapicerowane krzesło

Jeśli masz już przygotowane wszystkie materiały, czas na następne zadania. Zanim rzucisz się w wir twórczej pracy, przygotuj wierzchnią warstwę mebla. Co to znaczy? Pierwszą czynnością będzie dokładne oczyszczenie krzesła. Jeśli zamierzasz wymienić tapicerkę, pamiętaj też o usunięciu starej wersji. Następnie musisz wzmocnić połączenia poszczególnych elementów mebla. Ostatnia w kolejności jest warstwa wykończeniowa. Teraz załóż nową tapicerkę i gotowe. Brzmi świetnie, tylko jak to zrobić krok po kroku? Czytaj dalej!

Zaczynamy! Oczyszczanie mebla to podstawa

Rozpoczynając pracę z odnawianiem krzesła, musisz wiedzieć, oczyszczanie to absolutna konieczność podczas każdego działania tapicera. Nierówności faktury czy obecność zbędnych gwoździ należy wyeliminować. Warto wyposażyć się w dedykowany wyciągacz do gwoździ OSBORNE, który usunie nawet najmniejsze przerdzewiałe elementy. Na tym etapie zdejmuje się stare obicie. W tym celu wyjmij niepotrzebne pinezki tapicerskie i usuń wierzchnią tkaninę. Jest to czas, kiedy musisz ocenić straty i zdecydować, co ewentualnie warto wymienić. Najczęściej zachodzi potrzeba wymiany wypełnienia z watoliny. Będziesz potrzebować nie tylko idealnie dociętej gąbki, ale również pinezek.

Jak odnowić stare tapicerowane krzesło? Zajmij się drewnianą konstrukcją, która wymaga dokładnego oczyszczenia. Wierzchnia warstwa jest najbardziej narażona na zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Możesz użyć do tego zadania roztwór benzyny i denaturat. Zwilż bawełnianą szmatkę przygotowaną cieczą i starannie przetrzyj konstrukcję krzesła. Twój mebel był lakierowany? Zedrzyj z jego powierzchni wierzchnią warstwę farby. W ten sposób ułatwisz sobie późniejszą aplikację nowego koloru.

Napraw szkody i ubytki naznaczone zębem czasu

Krzesło jest pozbawione starej tapicerki? Teraz dopiero możesz dostrzec zniszczenia, jakie powstały przez lata. Konieczne będzie wzmocnienie i podklejenie drewnianych konstrukcji na złączach. Zadbaj więc o nogi, oparcie i wszystkie szczeble krzesła. Idealny wariant znajdziesz w naszym sklepie — klej do drewna DrewnoTerm FEST to klej żywiczny, który tworzy spoiny o doskonałej przyczepności. Pamiętaj, by podczas klejenia wykazać się dużą precyzją. Produkt schnie w bardzo szybkim tempie, co niestety utrudnia pracę. Alternatywą będzie klej VICOL, który błyskawicznie osiąga końcową wytrzymałość.

Jak odnowić stare krzesło? Zadbaj o staranne wykończenie

Na przygotowane surowe drewno wypada teraz nałożyć politurę. Takie rozwiązanie skutkuje najbardziej widowiskowym efektem, jednak, jeśli nie chcesz zbyt długo czekać, wybierz klasyczną bejcę lub farbę przeznaczoną do drewna. Konieczne jest również zabezpieczenie całości specjalnym woskiem.

To już prawie finał! Pozostała jedynie wisienka na torcie, czyli wymiana starej tapicerki. Zazwyczaj konieczna jest zmiana gąbki. Ważne jest, by zadbać o podstawę siedzenia. Może być wykonane z drewna lub plecionki tapicerskiej. Nasze krzesło jest drewniane — ułóż na siedzisku gąbkę lub watolinę dociętą na wymiar. Obłóż ją wybranym materiałem tapicerskim i zszyj od spodu przy pomocy zszywacza tapicerskiego. Możesz wykorzystać ręczny taker HP-PF14. Przeszycia, które są dalej widoczne warto zamaskować dekoracyjną taśmą tapicerską.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl