99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2295Nie polecam11

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci

Jak obić fotel samodzielnie? Poznaj najważniejsze etapy renowacji!

Renowacja mebli od wielu lat przybiera na sile, jako moda na przywracanie blasku zapomnianym rzeczom codziennego użytku, które swoje najlepsze lata mają dawno za sobą. Istnieje przynajmniej kilka metod na ich skuteczną rekonstrukcję, dlatego w sieci ludzie zadają często te same pytania. Jedno z nich dotyczy nałożenia nowego materiału na siedzisko i oparcie, dlatego dzisiaj podpowiemy, jak obić fotel.

Oceń stan techniczny fotela - elementy w dobrym stanie można ponownie wykorzystać

Przywracanie foteli do stanu świetności to dość czasochłonny proces, który wymaga cierpliwości i wyciągania wniosków. Osoby na początku swojej przygody z tapicerowaniem błędnie uznają, że większość elementów, która jest żółta, lekko poplamiona lub przedarta, nadaje się automatycznie do wymiany. Idealnym przykładem złej oceny stanu technicznego jest gąbka siedziska, albo oparcia. Jeśli podczas dotykania wszystko zachowuje swój pierwotny kształt, nie odpadają kawałki, prawdopodobnie pianka nadaje się do ponownego wykorzystania. Zmiana koloru związana z upływem lat ma zdecydowanie mniejsze znaczenie. Jak obić fotel samodzielnie? Przejdź do zdejmowania poszycia wszystkich elementów mebla.

Zdejmowanie tkaniny z fotela - wykorzystaj podstawowe narzędzia tapicerskie

Gdy pierwszą ocenę stanu technicznego masz za sobą, nadszedł czas na zdjęcie tkaniny z fotela, żeby przygotować miejsce dla nowego materiału. Proces odczepiania wymaga odrobiny wiedzy, ponieważ najlepiej każdą część odpiąć przy wykorzystaniu narzędzi tapicerskich. Najwięcej problemów sprawiają gwoździe i zszywki, dlatego warto posłużyć się tak zwaną kozią stópką. To profesjonalny sprzęt używany przez tapicerów. Jeśli brakuje go w Twoim zestawie do renowacji, dobrą alternatywą jest płaski śrubokręt.

Dopasuj nowy materiał do siedziska i oparcia na podstawie oryginału

Najprostsza metoda na stworzenie idealnie odwzorowanej kopii materiału na fotel, to skorzystanie z oryginalnego poszycia. Wtedy możesz dokładnie wymierzyć każdą część i zestawić ją z rozmiarami gąbki. Warto pamiętać, że wszystkie fragmenty powinny być dopasowane z pewnym nadmiarem, który przyda się w ostatniej części renowacji. Zatem pora dowiedzieć się, jak obić fotel.

Jak obić fotel? Mocne naciągnięcie materiału kluczem do sukcesu!

Gdy Twoje nowe elementy siedziska i oparcia są gotowe, pora przejść do obijania fotela materiałem. Zacznij od naciągnięcia tkaniny na siedzenie, zrób to z wyczuciem, ale w taki sposób, żeby naciąg był możliwie największy. Przybij pod spodem do stelaża jedną zszywkę. Czynność powtórz z drugiej strony fotela. Jeśli materiał już na początku ładnie przylega, brakuje fałdowania lub zmarszczek, możesz przybijać kolejne zszywki, sukcesywnie kontrolując napięcie materiału.

Jeśli Twoje oparcie jest podobnie proste, jak w przypadku siedziska, pozbawione wycięć i załamań, również nakładanie nowego materiału należy zacząć od wstępnego naciągnięcia. W sytuacji optymalnego dopasowania ponownie rekomendujemy skorzystać ze zszywek. Może się tak zdarzyć, że będą one zbyt widoczne, wtedy warto pomyśleć nad zastosowaniem kleju tapicerskiego. Teraz już wiesz, jak obić samodzielnie fotel o prostej konstrukcji. Potrzeba odrobiny przygotowania i cierpliwości, a efekt końcowy z pewnością wywoła uśmiech.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl