99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam2346Nie polecam11

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Producenci

Tapicerowanie kanapy nie musi być trudne. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

Tapicerowane meble pojawiają się w każdym domu. Niejednokrotnie jednak najczęściej na skutek intensywnej eksploatacji, obicie ulega zniszczeniu. Zamiast nieustannie poprawiać rozłożone na siedzisku koce, pozbądź się przyczyny problemu. Jak? Z naszym poradnikiem tapicerowanie kanapy nie będzie miało przed tobą tajemnic. A uzyskany efekt zachwyci nie tylko ciebie!

Tapicerowanie mebli ma sens! Sprawdź, kiedy warto się na nie zdecydować

Tapicerowanie mebli pokojowych to nie tylko ratunek dla zniszczonego siedziska albo wytartego oparcia. To również doskonały sposób na to, by dać im drugie życie. Zmieniając obicie, w prosty i stosunkowo tani sposób zmienisz wystrój mieszkania, nawiążesz do aktualnych trendów i nie wyrzucisz mebla. Czy tapicerowanie kanapy jest trudne? Co musisz mieć i jak to zrobić, krok po kroku, by uzyskać najlepsze rezultaty?

Odpowiednie przygotowanie to podstawa – co jest niezbędne do tapicerowania kanapy?

Wbrew pozorom, tapicerowanie kanapy nie jest zajęciem wyłącznie dla profesjonalistów. Jeśli zadbasz o odpowiednie wyposażenie domowego warsztatu, takie zajęcie ma szansę stać się twoim hobby. Jakie materiały, akcesoria i narzędzia koniecznie musisz mieć?

- materiał obiciowy. Niestety, nie każda tkanina będzie odpowiednia. Ta, którą wybierzesz, musi być dedykowana obiciom tapicerskim. Powinna być nie tylko estetyczna, ale także odpowiednio elastyczna. Dzięki temu z łatwością dopasujesz ją do kształtu tapicerowanych części. Jeśli drzemie w tobie praktyczna dusza, zwróć uwagę na funkcjonalność materiału. Najlepiej jeśli nie będzie nadmiernie chłonął wody, a jednocześnie pozwalał na utrzymanie w czystości.

- jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tapicerowaniem, zadbaj o niezbędne narzędzia. Konieczny będzie nie tylko dobry ręczny zszywacz tapicerski, ale także klej dedykowany takim pracom. Jeśli zależy Ci na szybkiej i efektownej pracy, a to twój pierwszy projekt, postaw na zszywacz. W przypadku błędu (a ten może się zdarzyć) usunięcie zszywek, w odróżnieniu od rozklejenia złączonych materiałów, będzie możliwe.

- jeśli mowa o zszywaczu, nie zapomnij o zszywkach! Najlepiej zdecydować się na kilka rozmiarów jednocześnie – wówczas będziesz miał pewność, że żaden zakamarek nie będzie wyzwaniem!

- zadbaj o piankę tapicerską i dodatkowe deski. W razie ubytków (a te mogą się pojawić, zwłaszcza jeśli tapicerujesz stary mebel) będziesz mógł swobodnie kontynuować pracę.

- nożyczki, nożyk i igła to ostatnie z niezbędnych narzędzi. Potrzebne będą także akcesoria – miarka krawiecka, znaczniki i kredy, szpilki, linijka i nici. Tak przygotowany, możesz przystąpić do pracy!

Tapicerowanie kanapy krok po kroku

Tapicerowanie kanapy to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza i ratunek dla mebla, który najpewniej trafiłby na śmietnik. Z odpowiednimi narzędziami możesz mieć pewność – czeka cię doskonała zabawa. Pamiętaj jednak – w przypadku renowacji starego mebla (na przykład takiego, który stał na strychu lub w piwnicy) pierwsze trzy kroki należy wykonać na świeżym powietrzu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypadną z niego pluskwy.

Od czego musisz zacząć i jak samodzielnie zmienić obicie?

- zacznij od rozkręcenia kanapy na części. To ważne, zwłaszcza jeśli zależy Ci na precyzji pracy. Poszczególne części rozłóż w taki sposób, by nie robić bałaganu.

- jeśli tapicerujesz stary mebel, koniecznie oceń kondycję drewnianych części konstrukcji. Najprawdopodobniej będziesz musiał je wyczyścić i zakonserwować na nowo. Taki zabieg przedłuży żywotność kanapy.

- kolejnym krokiem będzie zdjęcie starego obicia. Pamiętaj jednak, że zrywanie go nie będzie dobrym pomysłem. Lepiej poświęcić odrobinę więcej czasu i rozszyć zszywki. Pomoże Ci profesjonalny rozszywacz. Dlaczego warto to zrobić? Stary pokrowiec do doskonały wzór dla nowego!

- czas na uzupełnienie lub wymianę pianki tapicerskiej w siedzisku i innych częściach kanapy. Zanim jednak przykleisz wycięty element, koniecznie sprawdź, czy pasuje. Tym samym odejmiesz sobie pracy.

- kiedy wszystko jest gotowe, możesz zamontować tkaninę obiciową. Możesz skorzystać ze starego pokrowca i przygotować identyczny lub wycinać pojedyncze elementy. Tapicerowanie kanapy i innych mebli wymaga cierpliwości i precyzji działania. Materiał musi być nie tylko odpowiednio skrojony, ale także – właściwie naciągnięty i starannie przyszyty. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, wykorzystaj także klej tapicerski. Pamiętaj jednak, że w przypadku ponownej zmiany obicia przyklejona tkanina może okazać się nie lada problemem. Dlaczego tak ważne jest odpowiednie naciągnięcie materiału? Dzięki temu nie będzie się marszczył.

Praktyczne wskazówki – co jeszcze musisz wiedzieć?

Tapicerowanie kanapy to troska o szczegóły. Właśnie dlatego, przyszywając materiał, zadbaj, by zszywki znalazły się możliwie blisko siebie. Dzięki temu tkanina nie będzie się strzępiła.

Chcesz spersonalizować swoją kanapę? Wykorzystaj resztki materiału obiciowego i uszyj poszewki na poduszki. Możesz ozdobić je modnymi chwostami, frędzlami albo guzikami – ogranicza Cię wyłącznie twoja wyobraźnia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl