Zapewne każdy ma w swoim domu lub mieszkaniu wysłużony, albo zapomniany mebel. Ostatnimi laty pojawiła się moda na oryginalne, wyjątkowe przedmioty, których nie znajdziemy w sieciówkach. Spowodowała, że wiele osób zaczyna interesować się samodzielnym ich przerabianiem. Wśród zajęć, które z roku na rok zyskują na popularności, znalazło się również tapicerowanie. Jest to świetny sposób, by odnowić artykuły naznaczone zębem czasu. Od czego zacząć? W jakie zaopatrzyć się materiały? Skąd czerpać inspiracje? Przekonaj się, że warto zacząć przygodę z tapicerowaniem!
Rekonesans wśród piwnic i strychów, czyli od czego zacząć tapicerowanie
Przymierzając się do nowego hobby, zastanów się, jak miałyby wyglądać Twoje wyroby. Warto poćwiczyć na meblach, których stan pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Byłoby idealnie, gdyby odnowione krzesła czy podnóżki docelowo pasowały do stylu i wystroju mieszkania. Jeśli w swoich zasobach nie masz odpowiedniego artykułu, zapytaj o nie znajomych lub rodzinę. Często ludzie pozbywają się niechcianych foteli czy krzeseł, wystawiając je na śmietnik. Skorzystaj z tego! Na początku wybieraj proste, nieskomplikowane formy. Gdy nauczysz się pracy z narzędziami i tkaninami, pozwolisz sobie na bardziej fantazyjne kształty.
Tapicerowanie — podstawowe materiały do pracy
Zanim zabierzesz się do pracy, konieczne będzie wyposażenie się w niezbędne akcesoria. Nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi, tkanin oraz artykułów, które nadadzą formę Twojemu dziełu. Tapicerowanie to zajęcie, które wymaga zastosowania zszywaczy, klejów, solidnych nożyczek czy szczypców. Te i inne narzędzia okażą się niezbędne zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Przed zakupem warto sprawdzić, który atrybut najbardziej ułatwi nam pracę.
Zszywacze tapicerskie
Bezapelacyjny niezbędnik podczas tapicerowania. Dzisiejsze zszywacze bez wątpienia należą do bardzo poręcznych i praktycznych narzędzi. Warto nabyć klasyczny taker, który połączy materiał z drewnem, a nawet sklejką czy kartonem. Wybierz model metalowy, który nie zawodzi, jest wytrzymały i zdecydowanie długowieczny. Sprawdź możliwość regulacji siły zszywania i rodzaj zszywek, które będą Ci potrzebne.
Kleje tapicerskie
Oprócz klasycznego zszywania możesz też łączyć materiał z meblem przy pomocy specjalnego kleju. Niektóre faktury wymagają zastosowania wyłącznie kleju — ich specyfika nie pozwala na inne połączenie. Taka procedura tyczy się szczególnie gąbek i pianek. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tapicerowaniem, wybierz opakowanie ze spoiwem o małej pojemności, np. 0,7l. Możesz też przetestować kleje w sprayu, które są bardzo łatwe w użyciu.
Nożyczki, sprężyny faliste, cęgi do klipsów
W zależności od zasięgu Twojej pracy możesz inwestować w udogodnienia, które usprawnią każdą czynność. Warto zaopatrzyć się w solidne nożyczki, pozwalające na precyzyjne i szybkie cięcie. Hitem są tzw. mikroząbki, czyli stalowe nożyczki, które ostrzą się podczas cięcia. Przydatne okażą się także cęgi do klipsów, łączniki, wyciągacze do gwoździ czy sprężyny faliste.
Dodatki, które tworzą styl
W trakcie renowacji mebli przydadzą się również akcesoria dodatkowe, które wpłyną na efekt wykończenia. Planując odnowę krzesła, fotela czy sofy, możesz ocenić, co będzie wymagało wymiany. Być może będziesz potrzebować solidnych okuć, takich jak zawiasy. Podczas pracy niezbędne okażą się również akcesoria krawieckie, czyli nici, taśmy czy szpilki. Wśród dodatków, które niejako określają mebel, mogą znaleźć się kryształowe guziki, ozdobne listwy czy metalowe nóżki. Dzięki takim niuansom meble po renowacji będą miały charakter i niepowtarzalny styl.
Jak wygląda tapicerowanie drewnianego krzesła?
Nawet początkujący w dziedzinie tapicerowania poradzi sobie z odnową krzesła! Jak to zrobić? Na początku ściągnij oparcie i siedzisko. Przygotuj materiał na obicie. Pamiętaj o zachowaniu kilku centymetrów zapasu. Teraz jest moment na wymianę pianki lub innego wypełniacza. Pokryj całość przygotowaną tkaniną i naciągając ją, przybij boki takerem. Następnie przytwierdź rogi. Starannie napręż narożniki, delikatnie je zaokrąglając. Siedzisko jest gotowe! Przy mocowaniu oparcia wykonuj te same kroki, lecz zostaw dolny bok do zszycia. Ostatnie zadanie to szycie przy pomocy igły i nitki. Rogi tkaniny dolnego boku zawiń pod spód i precyzyjnie połącz. Teraz pozostaje tylko montaż oparcia z przygotowanym siedziskiem. Powodzenia!